Jaké boty na palubu plachetnice

posted in: Blog 0

Plavební sezóna 2021 je v plném proudu a s tím přichází doba příprav a dotazů od posádky: “A jaké boty je nejlepší si vzít”? 

 

Navíc, tohle léto jsme před odjezdem na první po-coviďáckou plavbu v Řecku (do krásného Saronskeho zálivu) museli s Tomem boty shánět taky. Jeho tenisky po dlouhých letech na moři chytili žraloka a moje zůstaly na palubě Midnight Blue v Norsku. 

 

Jenže možností je mnoho a čert aby se v tom zorientoval! Kromě toho jsme také řešili pro nás důležitou otázku -  které koupit, aby byly co nejvíc šetrné k přírodě?

 

A tak jsem se rozhodla, že to vezmu pěkně z gruntu.

 

Pokud se tedy chystáte poprvé na loď a nevíte jaké boty si vzít, napsala jsem pro vás tento článek.

 

A pokud už jste zdatní námořníci a chcete jen vědět, jaké boty jsme nakonec vybrali my a proč, a nebo hledáte ekologickou alternativu k těm svým, skočte na závěrečné shrnutí.

 


Nejen pro naše posádky!

A pokud si po přečtení článku budete chtít koupit boty jako my, povedlo se nám domluvit slevový kód na k přírodě šetrné, ale zároveň stylové boty. Po jeho zadání při objednávce dostanete slevu 10%!

 

KÓD:

PLATNOST KÓDU:

E-SHOP:

SERENITYEXPLORERS10

Do 31.12.2021

https://sustainablewair.com/


 

Proč a kdy nosit boty na palubě

 

Než se vrhneme na to jaké boty vybrat, stojí za to si říct, kdy a proč je během plavby využijeme. A i když u mnohých platí moře = jedině žabky, tak vězte, že na lodi to zrovna nejšťastnější volba není. Zvláště pokud jedete na loď poprvé.

 

Na palubě je totiž plno lan, úchytů a kovových oček, výstupků a záhybů a pokud ještě nevíte, kde se která “past na prsty” skrývá, je lepší vaše ctěné nožky vybavit brněním v podobě vhodné obuvi. A pokud tak neučiníte, hrozí (v lepším případě) nakopnutý palec či odření, a nebo (v tom horším) přímo zlomený prst.

 

Kdybyste ale měli určitě boty nosit - a kapitán by to po vás měl určitě chtít! - je při plavbě na plachty.

 

Loď často pluje v náklonu a “tancuje” na vlnách. Navíc, někdy je paluba rovněž mokrá od spršek mořské vody. Pokud v takovém případě vyrazíte na příď, ať už za zážitky nebo vás tam kapitán pošle něco udělat (někdy v tom moc rozdíl není 🙂 ) oceníte jistý krok. Je lepší se soustředit na pohyby lodě a kde se chytit, než si hlídat krok, abyste si neporanili holou nohu nebo jen hloupě neuklouzli.

 

Rovněž při připlutí do přístavu je vhodné mít na sobě boty. Často je třeba, aby někdo vyskočil na břeh a uvázal vyvazovací lano a rozhodně se skáče hůř “naboso” než v obuvi.

 

Kapitola “Au, mořský ježek” je sama pro sebe. Protože dobré boty oceníte nejen na lodi, ale také při výsadku na břeh nebo, když se jdete koupat a v okolí se to “těma pichlavýma potvorama” jen hemží.  

Jak tedy poznám, že jsou to ty pravé boty na loď? 

 

Kdysi jsem slyšela, že pravidlo číslo jedna je “ vždycky vypadat cool”. To je sice pravda a i toto je kritérium, které se v dnešní době instagramu nemůže brát na lehkou váhu 🙂 Ale já bych přeci jen začala trochu víc praktičtěji 🙂 Pokud na následující otázky odpovíte ANO, pak vaše boty jsou TY PRAVÉ BOTY NA LOĎ  🙂 

 

  • má podrážka vzorek, aby bota na mokré palubě neklouzala?
  • má bota bílou podrážku, abychom nemuseli trávit dovolenou drhnutím tmavých šmouh z bílé paluby jachty?
  • má bota pevnou krytou špičku, která zabrání nakopnutí se o rohatinky a výstupky?
  • je bota vyrobena z rychleschnoucího materiálu, aby, když se vám tenisky náhodou namočí, vám do rána uschly?
  • vypadají boty hezky na fotkách?  (No dobře, i na tom vzhledu teda trochu záleží 🙂 Ale vážně, pokud vypadají reprezentativně, ušetříte místo v zavazadle, protože se v botech nebude stydět vylézt i na břeh.
  • jsou boty vyrobeny z recyklovaného materiálu, nebo aspoň přírodě šetrným způsobem? (Pro nás, ctící filozofii Serenity Explorers, naprosto zásadní. Viz následující kapitola.)

Jak a jaké boty jsme nakonec vybrali my? 

I u nás po letech nastal čas, obnovit “chodový” park a pořídit si nové boty na loď. I když jsme věděli jaké vlastnosti boty mají mít (viz předchozí odstavec) a sortiment bot v obchodech se zdá být široký a tudíž koupě jednoduchá, měli jsme však jedno kritérium, které výběr značně zpříjemnilo a zjednodušilo. Stačilo do vyhledávače zadat kouzelné slůvko "Udržitelnost" a google sám odělil zrno od plev 🙂

 

Jelikož, každý správný dobrodruh má v srdci nedotknutou divokou přírodu a snaží se jí zachovat i pro sebe i své následovníky, tak i my jako jachtaři jedeme na vlně zero waste! A tak jsme chtěli boty co nejvíc šetrné k životnímu prostředí.

 

Takových na trhu zatím moc není a tak náš výběr byl rychlý a jednoduchý. Navíc narozdíl od klasických konzumních prodavačů v obchoďácích vám výrobci eko bot velmi odchotně poradí. Vygooglila jsem pár značek a pak jsem díky instagramovému postu kamaráda (ze studií Udržitelného designu a členovi jedné z našich posádek) narazila na značku Sustainable Wair

Ta si zakládá na výrobě obuvi jen z recyklovaných či upcyclovaných materiálů, přírodní gumy a obecně ke všemu přistupují s ohledem k přírodě. 

 

Upcycling česky upcyklace

 

Cílem upcycling [čti apsajkling] principu je využití starých a nepotřebných nebo částečne rozbitých produktů na věci s vyšší užitnou hodnotou, než jakou měl původní výrobek. Přičemž výroba upcyklovaného produktu nezatěžuje vůbec, nebo jen minimálně, životní prostředí.

Vybrala jsem nám tenisky Phoenix vyrobených ze starých jeansů. Protože tu a tam se bota při tahání lan zašpiní, tak jsem sobě a Tomovi objednala tmavší barevné provedení, ale v rozdílných variantách Blue/ Blue a Blue/White abychom si je nepletli 🙂 Ale je pravda, že pohled na Toma, s nohou velikosti 43, snažícího si obout mou velikost 37, by mohl být značně veselý 😀 

 

Boty při výběru splňovali vše, co jsem si, kdy od lodních bot přála. Bílá podrážka se vzorkem, která nezanechává čmouhy, ale zároveň neklouže, pevná špička. Navíc jejich výroba nezatížila přírodu tak jako boty od jiných výrobců velkých značek. Prostě boty s příběhem a navíc se hodí prakticky ke všemu. 

Ale opravdu jsou takové jaké jsem si je podle eshopu vysnila? Detailní recenzi bot přineseme v příštím článku! Dopředu však prozradím, že dnes, více jak po měsíci intenzivního používání na lodi, jsme já i Tom s botami naprosto spokojení a naprosto předčily naše očekávání. Boty tak opravdu doporučuji. A nejen na loď, ale i na normální běžné městské nošení. 

 

A protože chceme podporovat ideu zero waste výrobků domluvili jsme pro vás u Sustainable Wair slevový kód, který může využít každý! Při nákupu na https://sustainablewair.com/ tak stačí zadat kód SERENITYEXPLORERS10 a dostanete slevu 10 procent

 

Těšíme se, že každé nové boty Serenity Explorers na loď budou podporovat ideu zero waste! Eko výrobky jsou v dnešní době nejen funkční, ale i stylové a na fotkách z dovolené nebo na instagramu za ně jistě sklidíte hromadu like 🙂

 

PS.: Jestli si tenisky pořídíš, vyfoť se s nimi a označ @serenityexplorers@sustainablewair na IG nebo FB.

Morc rádi uvidíme, že nejsme jediní, kdo mají rádi naši planetu 🙂

 


Sleduj nás a napiš nám

Potřebuješ vypadnout?

Zažij cestu, na kterou nezapomeneš. Přidej se na některou z našich plaveb a vychutnej si svobodu!