Recenze svítilny Ledlenser ML6

posted in: Blog 0

Když mi letos v létě Maruška, která na Midnight Blue zastává roli prvního důstojníka, přivezla na loď tuhle lucerničku, považoval jsem ji jen za další kus vybavení. Brzy jsem si, ale uvědomil, že se mi na loď dostal hotový poklad!

 

Nevím, jestli si její tvůrci z Ledlenser uvědomili plný potenciál svého výtvoru a jak velkou může hrát roli v jachtingu, komfortu při něm, ale také jeho bezpečnosti! Dřív jsem na moře nevyrážel bez zabalené stříbrné pásky a WD40. Dnes k nim přidávám tohle světýlko od firmy Ledlenser ML6.

 

Lucerničku Ledlenser jsme si zamilovali stala se nedílnou součástí našeho outdoorového, ale i indoorového vybavení a nedáme na ni dopustit! Naše důvody a (zcela určitě neúplný) výčet využití (nejen na plachetnici) si každý může přečíst v recenzi níže.

 

Ti z vás, kteří holdují čistě technickým specifikacím, mohou rovnou skočit na konec stránky.

 

Nejen pro naše posádky!

Pokud uvažujete o super dárku pro někoho aktivního nebo někoho s chalupou a svítilna vás po přečtení následujících řádků nadchne tak jako nás, povedlo se nám domluvit slevový kód u českého prodejce. Po jeho zadání při objednávce dostanete slevu 20%! Takže to berte jako vánoční dárek od nás a směle jej využitje!

 

KÓD:

PLATNOST KÓDU:

E-SHOP:

SERENITY20

od 30.11. do 9.12. nejen na výrobly Ledlenser, ale i Goal Zero a další

www.savetheday.cz/

 

Budiž světlo

Ve skutečnosti je koncept lucerny velice jednoduchý. Pár ledek, baterie k jejich pohánění a nezbytné díry k nabíjení. Ale “Bůh” se skrývá v detailech a ty jsou fakt vychytané. Zde jen několik z nich. 

 

Na prvním místě bych chtěl zmínit jeden oslnivý fakt. Totiž, že lampa neoslňuje 🙂 Za hrou se slovy se skrývá  vlastnost, že i když lucerna svítí na plný výkon, který je opravdu vydatný, tak díky vnitřní struktuře čoček (spíš asi detailnímu tvarování svítícího tubusu - ale přesné fyzice jako běžní uživatelé nerozumíme) nemáte pocit, že svítí přímo do očí a nemáte mžitky. Malý detail, ale užitečný. Vedlejším efektem totiž je, že světlo není bodové a rovnoměrně pokryje velkou plochu. 

 

Jako další vlastnost, kterou jsem ve velké míře oceňoval a hojně využíval, bych chtěl zmínit mód červeného světla, do kterého lze lucernu přepnout. Opravdu skvělá vychytávka při noční plavbě, kdy máte oči adaptované na tmu, potřebujete nahlédnout do mapy nebo něco udělat v podpalubí či v kokpitu a bílé světlo by vás oslnilo na dlouhou dobu dopředu. Přitom musím vyzdvihnout, že jakmile přejdete do módu červeného světla a lucernu vypnete, při dalším zapnutí zůstává opět v červeném režimu. A i změna úrovně jasu se odehrává bez nutnosti složitě přepínat, takže nehrozí nechtěné zapnutí bílého světla, kterýžto nešvar mnoho světel má. 

Možnosti využití, které jsme si vyzkoušeli

Původně jsem si říkal, že LEDLENSER ML6 budeme využívat jen jako světlo v podpalubí, kdyby nám došla energie v hlavní lodní baterii. Měl jsem obavu, že bych jej musel neustále dobíjet. Dnes, kdy víme jak to s její kapacitou je (viz odstavec Výdrž baterie) jej využíváme prakticky neustále. Tohle světlo se nám hodilo na:

 

  • světlo v podpalubí
  • světlo v kokpitu
  • pracovní světlo při práci prakticky kdekoliv (malé rozměry, neoslňuje, nerozbitná, voděodolná)
  • kotevní světlo!!! Ta nejbožejší věc kterou jsme kdy jako kotevní světlo použili - je voděodolná a extrémně silná! Video z plavby na našem instagramu @serenityexplorers
  • battery banka
  • světlo do stanu
  • baterka pro večerní čtení, hledání v batohu

 

Asi jako největší přínos vnímám jeho využití jako kotevního světla (viz video). Dřív jsem využíval čelovky, ale ty nesvítí rovnoměrně do všech směrů, takže vznikaly slepé úhly, kdy jsem spoléhal na odraz světla od jiných částí ráhnoví. Ledlenser ML6, ale svítí do všech stran a navíc rovnoměrně!

Výdrž baterie

Když jsem lucernu jako kotevní osvětlení pověsil na stěžeň první noc, myslel jsem, že jej ráno najdu vybité. Jaké bylo mé překvapení, když jsem ho druhý den ráno našel stále svíticí a musel jej vypnout.

 

V ten moment jsem si říkal: “OK, tak ten zbytek kapacity se asi vybije večer u knížky”. Nakonec světlo strávilo zavěšené na stěžni i druhou noc. Vydrželo a to i přesto, že jsme jej využívali předešlý večer v podpalubí při vaření nebo v kokpitu při večeři pod hvězdami.

 

Nakonec se z očekávání jeho vybití stala naše posedlost. Ne a ne se vybít. Světlo to ve finále zabalilo až po 3,5 noci svícení, kdy se dokonce jednu noc nenechalo rozhodit ani deštěm a větrem! Tedy z našeho pohledu super výdrž! K oné voděodolnosti bych pak rád ještě dodal, že se nám při jednom večerním opékání nám světlo spadlo do bahna. Protože jsme z předchozí zkušenosti věděli, že vydržela noc v dešti, nerozpakovali jsme se a strčili ho pod kohoutek a světlo bylo jako nové. Stále se sice trochu bojíme slané vody, kvůli korozi, v případě, že bychom lajdácky utěsnili nabíjecí porty, ale zpracování je takové, že ani toto by neměl být problém při správném zacházení.

 

Způsoby uchycení

Na stěžeň jsme jej vytáhli pomocí lana sloužícího k vytáhování vlajek, které jsem přivázali na praktické otevíratelné gumové ouško, kterým je lampa vybavena a které zároveň slouží jako kryt nabíjecího portu a výstupu power banky. Za tohle ouško jsme pak lucernu začali věšet prakticky všude, kde bylo třeba. Kromě stěžně, máme vyzkoušené pověšení na batoh, okno, poutko ve stanu, ke kalhotám nebo jen tak do ruky mezi prsty, 

 

Na spodní straně světla je pak sundávací trojhranný stojánek, který umožňuje světlo postavit. Je velmi stabilní a zároveň, co je důležité, nestíní samotnému světlu. Navíc je z měkkého, ale pevného materiálu takže ani při pádu se nepoškodí (a zároveň nepoškodí loď, protože ztlumí náraz a tím, že je z měkkého plastu ani nepoškrábe lakované povrchy, kterých je v podpalubí hojně). Ze spodní strany stojánku je pak ještě kovový háček, který lucerny udrží všude tam, kde předchozí varianty nebyly vhodné nebo jako dodatečné jištění. 

 

Dokonalou nadstavbou uchycení je pak přítomnost dvojice magnetů na spodní straně světla (pod sundávacím stojánkem), které světlo udrží na jakékoliv kovové ploše a to i v případě úhlu 90 stupňů ke stěně nebo při připojení vzhůru nohama ke kovovému stropu. Co víc si přát na houpající se lodi (nebo třeba v autě).

Tom dává světlo Ledlenser na stěžeň.

Rozměry

Máte li v batohu místo na pár piv určitě se tam vleze i svítilna, která je svými rozměry přímo stavěná pro pobyt mezi 3 plechovkami piva vaší oblíbené značky. Než suchá čísla v cm raději doložíme fotem 🙂 

 

Ledlenser ML6 na stole s plechovkou piva, velikost svítilny

Mouchy aneb co bychom vylepšili

Gumový pásek těsnící a zakrývající vstup a výstup pro nabíjení je plně snímatelný a tak jsme se obávali, že by se, když bylo světlo za něj pověšené, mohl v horších povětrnostních podmínkách uvolnit. To se sice nestalo, ale i tak, pro klid duše, jsme jej na extrémní vítr pojistili obyčejnou gumičkou, kterou jsme kryty výstupů přetáhli.

 

Nicméně pokud neplánujete plavby za polárním kruhem, přes atlantik a podobně takový jaký je by měl být dostačující. Navíc, po sejmutí stojánku, se odkryje šroubový závit. My jsme na moři zrovna požadovaný šroub neměli, ale určitě si jej opatříme a uchycení k zavěšení bude bezchybné.

 

Udržitelnost a Naše celkové hodnocení

Extrémě usporná svítilna využívající čočky s mikrohranoly skvěle zapadá do konceptu našeho udržitelného životního stylu. Kromě toho, že vydrží opravdu dlouho, fakt, že ji lze přes den nabít ze solárního panelu (recenzi na něj přineseme někdy příště) z ní dělá neocenitelného pomocníka. Nejen, že spotřeba neobnovitelných zdrojů není nutná (protože sluneční či větrné energie je vždy dostatek 🙂 můžeme si užít dlouhých dnů na divokých kotvištích bez nutnosti zajíždět do civilizace nebo zapínat motor kvůli dobíjení, za zachování světelného komfortu. 

 

Navíc je lampa odolná a tak vydrží i drsnější zacházení. To je při plavbě na moři mnohdy velmi důležitý faktor. Po prvních zkušenostech tak věříme, že nám dlouho vydrží a přesně takové věci máme, kvůli přírodě, rádi.

 

Svítilna Ledlenser ML6 se stala naším průvodcem tmou a nejen to, stala se i symbolem signalizujícím že se z treku norskými horami vracíme k naší zakotvené plachetnici.

 

Finální verdikt zní: 

5 velerybek z 5

Nejen pro naše posádky!

Pokud uvažujete o super dárku pro někoho aktivního nebo někoho s chalupou a svítilna vás po přečtení následujících řádků nadchne tak jako nás, povedlo se nám domluvit slevový kód u českého prodejce. Po jeho zadání při objednávce dostanete slevu 20%! Takže to berte jako vánoční dárek od nás a směle jej využitje!

 

KÓD:

PLATNOST KÓDU:

E-SHOP:

SERENITY20

od 30.11. do 9.12.

www.store.moris-distribution.cz

Technické specifikace ze stránek výrobce


Akumulátor je dobíjecí přes USB kabel, který je součástí balení. O stavu baterie informuje světelný indikátor.

Svítilna funguje zároveň jako powerbanka, ze které můžete dobíjet drobná elektrická zařízení. 

Fluorescenční díly zajistí, že svítilnu bez potíží najdete i po tmě.

 

Obsah balení: USB kabel, dobíjecí baterie, cestovní pouzdro, stojánek

 

ROZMĚRY

 

Délka

Průměr

Hmotnost

178 mm

42 mm

280 g

 

SVĚTELNÉ PARAMETRY

 

Světelný tok

Doba svícení

LED

Světelné režimy

750/ 550/ 20 lm

4/70 hod

studené světlo, červené světlo

Blink, Low Power, Boost, Power, Pulse, S.O.S., Strobe, Stmívání

 

OSTATNÍ PARAMETRY

 

Baterie

Kapacita baterie

Dobíjení

Certifikát odolnosti

1x Li-ion

11.52 Wh

MicroUSB kabel

IP54

 

Nejen pro naše posádky!

Pokud uvažujete o super dárku pro někoho aktivního nebo někoho s chalupou a svítilna vás po přečtení následujících řádků nadchne tak jako nás, povedlo se nám domluvit slevový kód u českého prodejce. Po jeho zadání při objednávce dostanete slevu 20%! Takže to berte jako vánoční dárek od nás a směle jej využitje!

 

KÓD:

PLATNOST KÓDU:

E-SHOP:

SERENITY20

od 30.11. do 9.12.

https://www.savetheday.cz/ledlenser-ml6/


Sleduj nás a napiš nám

Potřebuješ vypadnout?

Zažij cestu, na kterou nezapomeneš. Přidej se na některou z našich plaveb a vychutnej si svobodu!