Doba čtení: 17 MIN.
Úterý. Nevím, jak to děláme, ale každý den je napěchovaný až k prasknutí. Ještě že si to teď zpětně můžu sesumírovat. Naštěstí už brzy zpomalíme, protože nás čeká zlopočasí. Nebo spíš zlovítr. Ale popořadě.
Můj dnešní výhled z kajuty. Den začíná jasným nebem, ale během dne
se stihne několikrát zatáhnout a roztáhnout.
Mapka, jak jsme kolem Tejnu putovali. Vpravo jsme byli včera,
dnes míříme doleva, asi tři kilometry do vnitrozemí.
Po jídle se beze spěchu vydáváme na tříkilometrovou cestu do vnitrozemí k jednomu ze čtyř slavných kruhových kostelů. Obloha se stačila zatáhnout, tak si bereme i bundy, i když obecně je spíše teplo. Pořád fouká, což pocitovou teplotu snižuje, ale nikdy nevíte, jestli nezačne pršet.
Tohle je místní obyčejný kostel. Je... hodně hranatý, abych tak řekla.
A zavřený. Předpokládáme ovšem protestantskou strohost.
U kostela je malý hřbitov. Kameny jsou spíš přírodního, lehce opracovaného charakteru.
A všechny takhle napůl leží.
Kniha, plná nákresů, ukazuje matematicky přesný půdorys geometrického uspořádání těchto kostelů a autoři naznačují, že by mohlo jít i o mapu ukrytých pokladů. Teorii o tom, že templáři ukryli své poklady právě na Bornholmu, opírají Haagensen a Lincoln o tvrzení, že na skalnatém ostrově žili předci šlechticů, kteří templářský řád založili. Kniha také poukazuje na to, že šesticípá hvězda totožná s tvarem Davidovy hvězdy je součástí geometrického obrazce tvořeného středověkými kostely na Bornholmu. „Je nepopiratelné, že ti lidé, kteří na Bornholmu naplánovali a postavili tyto kostely, přesně věděli, co dělají a proč to dělají,“ prohlašují autoři knihy.”
A teď je čas na nějakou tu templářskou konspirační teorii!
Na ostrově byli templáři. Taky tu jsou postaveny zajímavé kruhové kostely. A pak je tu kniha Tajný poklad templářů a představa, že Bornholm ukrývá templářské poklady Archu úmluvy a svatý Grál. Dál citují jeden konspirační článek: “Haagensen a Lincoln ve své knize naznačují novou lokalitu, kde by poklad mohl být uložen. Popisují kruhové středověké kostely, které byly zbudovány na ostrově Bornholm v duchu posvátného geometrického řádu uplatňovaného templáři po celé Evropě.
Domky s udírnami. Na ostrovech je spousta takových komínů.
Nejlákavější je pro nás prozkoumat pevnostní komplex Krále Christiana V. Technicky vzato je pevností celé souostroví. Hradby se nezměnily od založení roku 1684. Jednu dobu zde byl patnáct let držen jistý zrádce Doctor Dampe. Divila bych se, kdyby to tu jako vězení aspoň nevyzkoušeli.
Pevnostní věž je napůl pod lešením, nedá se k ní moc přiblížit,
Tak aspoň fotíme informační tabuli napsanou v černé řeči.
Historický kostelík. Stejně jako všechno tady (kromě hradeb)
má velikost domečku pro panenky. Místem se tu neplýtvá.
Podklad je kamenitý a na některých místech se drží voda. Přemýšlíme, jak tady řeší vodohospodářství,
jestli něco navrtali, nebo sbírají déšť. Je tu naftová elektrárnička,
ale ostrovanům se moc nelíbí závioslost na dovozu.
Větrný mlýn se tu ale zatím nestaví.
Chceš dobrodružství?
Zažij dovolenou, na kterou nezapomeneš. Přidej se na některý z našich Retreatů a odpočiň si od každodenních starostí!
Napsat komentář