Mezinárodní den životního prostředí
Dnes si připomínáme, jak důležitá je péče o přírodu a její zdroje. Mezinárodní den životního prostředí připadá každoročně na 5. červen a pod záštitou Organizace spojených národů je organizován od roku 1974. Cílem je upozornit na problémy životního prostředí, znečištění vod a změny klimatu, stejně jako popularizace udržitelnosti a rozumného přístupu k přírodě.
Pokud máte naspěch přečtěte si alespoň poslední odstavec LEARN - SHARE - ACT : Co můžu udělat jako jedinec?
Letošním tématem je biodiverzita
Patronem pro rok 2020 je Kolumbie, která ochranu biodiverzity označila jako svoji národní prioritu. Aby taky ne, když v Kolumbii najdeme až 19 % celosvětové populace ptáků a 3500 typů orchidejí.
Co je vlastně ta biodiverzita?
Ve zkratce jde o různorodost organismů na Zemi. Ať už jde o živočichy, rostliny, houby, nebo bakterie. Důležitá je také genetická diverzita. Tyto organismy pak dále svou růzností ovlivňují ekosystémy, ve kterých žijí. Pod pojmem ekosystém si můžeme představit les, oceán, hory nebo korálové útesy. Funkční ekosystémy ovlivňují život společnosti v několika zásadních oblastech: čistí vzduch, vodu, zajišťují dostupnost potravin, přírodních léčiv a surovin, snižují výskyt přírodních katastrof. Pokud jsou ale zákonitosti v ekosystému narušeny, dochází k vymírání mořských korálů, invazi kobylek v Africe, nebo rozsáhlým požárům v Brazílii a Austrálii. V neposlední řadě i k vypuknutí zoonotických (přenosných mezi zvířaty a lidmi) chorob, jakou je i onemocnění COVID-19, které zamávalo s celým světem.
Proč je biodiverzita důležitá?
Každý živočišný druh hraje důležitou roli v udržení rovnováhy a zdraví ekosystému. Jelikož jsme také součástí přírody, veškeré změny ovlivní i fungování lidské společnosti. I když to na první pohled není patrné, biodiverzita ovlivňuje globální ekonomiku a blahobyt lidí. Jídlo, voda, vzduch. To vše pochází z přírody. Proto když jako populace směřujeme k číslu 10 miliard lidí, je nutné si uvědomit pravou hodnotu přírody více než dříve a fungovat v souladu s jejími zákonitostmi. Ne proti nim. V ideálním případě bychom měli zahájit obnovu divoké přírody, změnit způsob konzumace a výroby potravin, budovat šetrnou infrastrukturu. K čemuž neodmyslitelně patří i udržitelné cestování.
Biodiverzita na Zemi stále klesá. Tento alarmující trend ohrožuje ekonomiku, živobytí, potravinovou bezpečnost a kvalitu života na zemi.
Využívání půdy
Naše poptávka po potravinách a zdrojích vede k odlesňování. V současné době je 26 % planety bez ledu využíváno k pastvě hospodářských zvířat a 33 % plodin je určeno ke krmení těchto zvířat. Zároveň je asi jedna třetina světové půdy degradována acidifikací, znečištěním a jinými neudržitelnými postupy správy půdy. Proto si na lodi příjdou na své nejen masožravci, ale i Vegetariáni, protože lodní kuchyni vládnou lokální potraviny, bio produkce a hlavně místní zeleninové a ovoncné trhy.
Nadměrné využívání zdrojů
Sem spadá například nekontrolovaný rybolov. Zvyšování poptávky pak vede k drancování moří, která nejsou schopna se tak rychle regenerovat a jejich výnosnost klesá. Prostě a jednoduše: zdroje na Zemi jsou omezené a proto zvyšování poptávky není udržitelné.
Při našich plavbách jsme mluvili s místními rybáři a pátrali po “udržitelném rybolovu” a jak jako jednotlivci můžeme v obchodě poznat co koupit a co ne? Usnadnit orientaci při nákupu mořských ryb má za cíl celosvětová organizace Marine Stewardship Council (MSC) - v obchodech hledejte ekoznačku s bílou rybkou na modrém podkladu. Dále můžete na rybích produktech najít také ekoznačku s červeným kruhem a bílou plachetnicí na modrém podkladu, za kterou ručí nevládní organizace Friend of the Sea. V českých obchodech je takto označená nabídka velmi pestrá.
Marine Stewardship Council
Friend of the Sea
Všeobecné znečištění
Znečištění je hlavní a rostoucí hrozbou pro biologickou rozmanitost. Má ničivé účinky na sladkovodní a mořská stanoviště. Pro oceány jsou hrozbou například mikroplasty. Pro půdu zase otevřené skládky odpadu, které ovlivňují rostliny i zvířata. Zmínit musíme i pesticidy, hnojiva a jiné chemikálie.
Nejen proto jsme minulý rok podnikli Expedici na Špicberky, kde jsme mikroplasty i jiné odpady sbírali a dokumentovali - o expedici si můžete přečíst tady. Zároveň jsme pro vás přichystali sérii předášek nejen o znečištění, ale také o nejsevernějším obydleném koutu světa v Severním ledovém oceánu a budeme moc rádi když se na té příští ukážete. Přednáška o expedici „Plachetnicí do Arktidy“
Globalizace a invazivní druhy
Invazivní druhy ohrožují biologickou rozmanitost tím, že působí jako paraziti nebo konkurenti, mění stanoviště a přinášejí nové choroby. Globalizace pak zvýšila šance rozšíření invazivních organismů mimo jejich původní stanoviště, tedy narušila fungování původních ekosystémů.
LEARN - SHARE - ACT Co můžu udělat jako jedinec?
V první řadě, pokud vás téma zajímá, něco si o něm nastudujte. Materiálů na internetu je hromada a my vám navíc v rubrice "Eco cestování jako životní styl" pravidelně poradíme co se nám osobně vyplatilo a jak se můžete přidat taky.
Nalezené informace Sdílejte! Určitě nejste sami komu záleží na životním prostředí.
A nakonec to nejlepší: jednejte. Můžete podepisovat petice, být dobrovolníkem, nakupovat zodpovědně.
Ale také vyplout s námi na plavbu lodí poháněnou větrem a prožít udržitelnou dovolenou! Eko-Plavby 2020
Co děláme na lodi a můžete to dělat taky U VÁS DOMA ...
- Šetříme vodu
- Nenechávej vodu téct když si čistíš zuby nebo když se holíš.
- Pokud nejsi po cvičení tak si dej jen krátkou sprchu pro osvěžení
- Pokud umýváš ovoce a zeleninu dej do dřezu lavor a vodou pak můžeš zalít svoje kytky.
- Bez kávy to není pravé ráno?
- pořiď si hrníček s víčkem a nech si kafe s sebou dát do něj, ušetříš nejen hromadu plastu a voskovaných kelímků, ale v některých kavárnách dokonce i ušetříš!
- Na zabalení svačiny použij místo alobalu nebo plastové fólie zavírací krabičku na více použití nebo plátýnko se včelím voskem (doporučuju na bagety a rohlíky se salámem).
- Když odcházíš ať už z kanceláře nebo bytu, nezapomeň vypnout všechna světla a přístroje. Nabíječky fyzicky odpoj od zdrojů elektrického proudu, protože energii spotřebovávají, i když nejsou používány. Tím, snížíš účet za energii a pomůžete to snížit znečištění ovzduší.
Těšíme se na komentáře ke článku tady na webu, názory a tipy o které se chcete podělit nebo něco více dozvědět.
Napsat a sledovat nás můžete na Facebooku a Instagramu.
Přejeme Ti hodně energie do celého dne!
Maruška a Andrejka
Miluješ divokou přírodu?
Zažij dovolenou, na plachetnici. Přidej se k nám a uvidíš opuštěné ostrovy, ledovce a delfíny!
Jiří Zeman
Rád zjišťuji, že se Kolumbie takto angažuje. Jediné, co jsem o životním prostředí v Kolumbii dosud slyšel, totiž bylo znečištění ovzduší v Bogotá.
Těší mě, že Vám nejen při Vašich plavbách záleží na životním prostředí, a doufám, že se na nějaké cestovatelské besedě brzy potkáme. 🙂
Na téma udržitelnosti si taky vždycky rád počtu.