Odbavené zavazadlo nebo příruční zavazadlo na palubu? Ze zkušenosti vím, že tohle řeší většina cestujících až příliš často!
Tom, když jsme si pořídili naší plovoucí krásku Midnight Blue, si chodil přivydělat nezbytné finance, mimo jiné, i na letiště. Kromě hromady hrůzostrašných i zábavných historek, měl dost možností a času přemýšlet o celém systému transportu zavazadel z ruk cestujících až do nákladového prostoru a zpět.
Na druhou stranu, Máří, pokaždé co jsme čekali na ranveji na rolování, vehementně řešila, jestli by na letence nemělo být napsané i jakou CO2 stopu způsobí náš let a množství zavazadel každého cestujícího. Něco jako varovné obrázky na cigaretách. A tak jsme se rozhodli prozkoumat, zda je pro životní prostředí lepší odbavené zavazadlo nebo příruční zavazadlo.
Rozhodnutí, jestli zavazadlo odbavíš nebo ne, často záleží jen na tvých hodnotách. Chceš snadné odbavení a na letišti se pohybovat jen s mobilem? Nebo se chceš po příletu vyhnout čekání než ti pás vyplivne tvůj kufr?
Ani jedna z těhle priorit přitom není zásadní pokud hledáme řešení s co nejmenším dopadem na životní prostředí.
ČÍM LEHČÍ TÍM LEPŠÍ
Jedna věc je naprosto jasná. Čím lehčí tašku si zabalíte, tím lépe pro životní prostředí. Váha naloženého letadla totiž určuje spotřebu paliva na daný let.
Čím větší váhu do letadla naskládáš, tím více paliva musí spálit, aby se zvedlo a udrželo ve vzduchu.
Na spotřebě paliva za letu nemá umístění zavazadla moc vliv. Rozdíl je v tom, co si zabalíš a kolik to váží.
A řekni si upřímně, vždycky použiješ všechno co sbalíš? Náš trik je kupovat a používat jednu věc s více účely a způsoby použití. O detailech si povíme jindy…
Stejná váha, jiný výsledek – Proč na způsobu odbavení záleží?
Po přečtení předochozího odstavce by si někdo mohl mylně říct: “takže, když nezáleží, kde zavazadlo v letadle bude, ale na jeho váze, tak si nechám odbavit lehké zavazadlo.” Takhle to ale, bohužel, nefunguje. Viz následující příklad.
Řekněme, že ty a tvůj kámoš cestujete společně a vaše zavazadla váží úplně stejně. Kámoš zavazadlo odbavuje a ty si s sebou neseš příruční zavazadlo do kabiny.
V tuhle chvíli se začíná uhlíková stopa zavazadla lišit.
Protože odbavené zavazadlo se magicky nedostane z ruky kámoše do letadla, ale v procesu nakládání je řada faktorů přidávající mu na jeho celkové CO2 stopě.
- Check-in: taška je zvážena a umístěna na dopravní pás, který ji přepraví z odbavovací přepážky do zavazadlového vozíku. Celá ta cesta vyžaduje sílu a energii.
- Přesun: Autíčko převeze vozíky k letadlu. Dostat tašku do letadla tak vyžaduje i naftu či jinou pohonnou hmotu.
- Naložení: Nějaký fakt hustý týpek musí zavazadlo naložit na pás (kromě emisí s ním i hází, protože, přiznejme si, je to job na dvě věci.)
- Přistání: Toto vše se opakuje, když se musí taška vyložit z letadla.
- Kolotoč: V závislosti na tom, jak dlouhá je celní fronta, se může vaše taška na tomto kolotoči pohybovat dokola a dokola po věky. Čím větší hmotnost na kolotoči, tím větší výkon je potřeba k jeho chodu.
Možná se to nezdá mnoho, ale vzhledem k milionům a milionům lidí, kteří každý den cestují, je to obrovský rozdíl!
Pokud tedy chceš snížit emise svého letu, zabal si lehčí věci a zvol příruční zavazadlo.
Další způsoby, jak snížit uklíkovou stopu tvého cestování
Je dobré také podotknout, že i když si zabalíte jak nejlehčeji to jde a zvolíte carry-on variantu zavazadla, stále zavazadlo poletí a jeho stopa tak bude přesto značná. Je proto na místě se také někdy poohlednout po alternativě k letadlu.
- Pro každou cestu pod 965 kilometrů (600 mil) zvažte vlak či autobus. Jsou často účinnější a rozdíl v čase, pokud započítáme boarding, prohlídky na securitě a podobně není velký.
- Dál, kdykoli je to možné, zvolte let bez mezipřistání. Při vzletu se spotřebuje asi 25 procent spotřebovaného paliva. Jakmile je letadlo v cestovní výšce, stává se mnohem úspornějším.
- Vyrovnejte svůj let. Jakmile co nejvíce snížíte stopu svého letu, můžete zbytek své uhlíkové stopy vyřešit tak, že svůj let kompenzujete.
- Třeba společnost CHOOOSE vyvinula ve spolupráci s letištěm Heathrow kalkulačku cestovní stopy, která dokáže vypočítat emise jakéhokoliv letu, kdekoliv na světě. Zkuste kalkulačku ZDE.
Spousta leteckých společností dnes nabízí možnost přímo při koupi letenek investovat do offsetu vaší cesty v podobě investic do vysazování stromů apod. Doufejme, že tento trend bude pokračovat i do budoucna.
Potřebuješ odpočinek?
Zažij dovolenou jinak, udržitelně na plachetnici. Přidej se na SAIL & CLEAN-UP plavbu!