Serenity Explorers prezentuje témata o kterých bude psát. Žena sedící na skále sleduje západ slunce. Kamarádi sedí na palubě jachty a jí ovoce a pijí drinky. Plachetnice je zakotvená u lesnatého ostrova a v zdáli jsou růžové hory ozářené zapadajícím sluncem. Minimalismus, udržitwlnost a ekologie, recepty a vaření na lodi, cestopisy.

5 most popular topics about travel and life on board a yacht

posted in: Blog 0

 

The time has come when we want to share with you not only our experiences of life on board, but also our tips and tricks for easier travel and good mood.

 

During our Facebook survey, we asked you what interests you most about yachting, nature, Minimalism, and travel. We have prepared for you the five most popular topics, which received a vast amount of likes! Some of them will be articles for your coffee time, others as Instagram or Facebook posts, and later on a Youtube channel will join them. You have a much to look forward!

 

Simple, unique symbols for each article of the 5 main topics will help you quickly navigate to the favorite one.

 

Do not miss any news! Give our site a "like" and click on the "follow" button on FACEBOOK and INSTAGRAM.

 

And what topics can you look forward to?

 

Travel, food, adventure and way more!

Pas - passport - evokuje cestování a příběhy z plavby, cestopisy a všechny země které chcete navštívit.

Tom & Mari Adventure Travel Blog

Under this sign, you can look forward not only to stories from the cruise logbooks, unusual catches from the sea and tips where to go next. But even how Yellowstone became our home and why the bison has a sexy butt!

Tom & Mari Zážitky z CEST | Tom a Mari ze Serenity Explorers - život v národním parku Yellowstone a Grand Prismatic. Cestovani a zivot na palube jachty.
Symbol drinku zapadajícího slunce na hladině moře - zde najdete recepty, vaření na lodi, tipy na koktejly, doporučení jak nakoupit a restaurace při jachtaření.

Cooking Aboard Yacht

The setting sun cocktail - this is a symbol not only for recipes from the ship's galley but also tips on what to avoid when shopping food on the go, or what to order in a restaurant abroad.

Serenity Explorers dovolená | Posadka lodě na palubě má svačinu z čerstvého ovoce a koktejl v Řecku. Recept na Norské speciality - losos v lodní kuchyni. Dort připravený na jachtě.
Symbol zelených lístků používáme pro recyklaci, udržitelnost, čistou energii anávody jak žít v souladu s přírodou.

Sustainable travel lifestyle

Recycled leaf = sustainability, not only at home but also on the road. Living sustainably means thinking about the future. And we know how Eco Lifestyle will help you save in everyday life. And we are starting right now!

 

Travel Tip #1: Do you know you will get a discount in Starbucks if you bring your own mug?

Eco cestování a životní styl | Serenity Explorers dovolená - Posadka lodě Midnight Blue na pláži v Norsku sbírá plast z moře.
Minimalistický symbol plachetnice na moři - jak na minimalismus, život na jachtě, život na lodi se psem.

Sailboat Life as a way to Minimalism

The minimalist symbol of a sailboat on the water covers not only everything you need in life, carefully packed as a Tetris on 20 m2.But also what you wanted to know about life on the ship but did not ask. Do you know, for example, swinging is the couple's best friend? 😉

Serenity Explorers cestování a dovolená| Život na lodi & cesta k minimalismu - Pes na palubě lodě Midnight Blue a kapitán za kormidlem. Zasněžená loď v zamrzlém Baltském moři v přístavu v Kodaňi. Executive officer zapisuje do lodního deníku.
Symbol lotosu - mentální zdrraví, mindfulness, přítomnost v okamžiku, redukování stresu, meditace a rutina při cvičení.

Serenity Mindset & Mental Health

This symbol covers our tips and tricks on how not to go crazy and get rid of stress and tension in an otherwise hectic life. We will also look at some workout because there is a healthy spirit in a healthy body 🙂

Serenity Explorers cestování a dovolená| Mindfullness a Duševní zdraví - Ostrov Špicberky v Arktidě, Severní ledový oceán. Žena klidně sedící na přídi lodě se dívá do západu slunce.

We will be very happy if you find useful information here or relax while reading our travel stories.

 

I wish you a lot of energy throughout the day!

Mari and SeXy team Serenity Explorers

 

 

Need a retreat?

Experience holiday you will never forget. Join to one of our Retreats and relax from everyday worries!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *